sobota, 18 kwietnia 2015

Sprawozdawczość

Każda jednostka zatrudniająca pracowników każdego roku ma obowiązek wysyłać do GUS liczne ankiety i sprawozdania. Dla przykładu są to obowiązki sprawozdawcze PL1, sprawozdanie o warunkach zatrudnienia Z 10, jak również różne inne, głównie związane z takimi obszarami:
Warunkami w pracy, Trendami zatrudnienia, Trendami w gospodarce, Tendencjami inwestycyjnymi.
Główny urząd statystyczny sprawdza także tematy łączące się z z bezpieczeństwem pracy, tematy łączące się z z płacami i w ogólności wszystkim, co dzieje się na odcinku pracodawca - podwładny.

Opolskie na szczycie

Istotną lokatę w sprawdzaniu trendów a także przyczyn ich powstawania, ewentualnie prognozowania dalszych kierunków są wypadki przy pracy. Opole w tej materii przoduje - wg danych Urzędu Statystycznego jest tutaj najmniej wypadków przy pracy. Ktoś może powiedzieć, że to nic dziwnego, albowiem województwo Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, ponadto nie jest mocno uprzemysłowione. Jest to racja, jednak nie w stosunku do danych Gusu, gdyż te przeliczono dzieląc na 1000 pracujących.

Mała w opolskiem - za jaką przyczyną?

Na pierwszym miejscu z pewnością są to żwawe działania Inspekcji Pracy Opole, między innymi:
Działania prewencyjne, Kursy dla właścicieli firm, Surowe działania kontrolne kończące się wystąpieniami i zaleceniami.
Ostatni podpunkt na uprzedniej liście nie jest przyjemny, jednak w tym miejscu można zauważyć, że każda jedna kontrola z PIP Opole daje w jakiś pośredni sposób pożądany skutek w postaci bezpieczniejszej pracy.
Druga kwestia, to większa świadomość samych firm - za sprawą sieci sprawdzają, jakie mają obowiązki w zakresie BHP, dzięki zaawansowanym i nieraz bezpłatnym webowym narzędziom mogą także wiele sobie sami zdziałać z obszaru Kodeksu Pracy. A więc nie potrzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by zdobyć wiedzę o bezpiecznej pracy.
Trzecia przyczyna niskiej wypadkowości, to sami pracownicy. W Opolskiem jest bardzo duża migracja do innych krajów Unii Europejskiej z nadzieją znalezienia lepszej pracy. Jednocześnie ludzie wróciwszy do Polski sami nie godzą się na pracę w firmach nie spełniających wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy i niechętnie przystają na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.