niedziela, 5 kwietnia 2015

Inwestycje w marcu 2015

Rynek papierów dłużnych

Jednym z istotniejszych czynników wpływających sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka banków centralnych. Dla lokalnego rynku liczą się trzy organizacje. Pierwsza, RPP, obniżyła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i zarazem wyraźnie zasugerowała, że więcej nie zrobi. Zasadniczo dla papierów dłużnych skarbowych rokująca jest sytuacja, gdy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową. Ponieważ rynek już wcześniej wziął pod uwagę marcową obniżkę, w tej chwili najistotniejsze wydaje się, że nie powinno być już kolejnych.

Ekonomia - jak to oceniamy?

Pierwszy i drugi miesiąc bieżącego roku nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą ocenę perspektywekonomicznych dla Polski. Wciąż konsekwentnie uważamy, iż z początkiem 2015 roku generalnie atmosfera dla inwestorów z nadzieją każe patrzeć w przyszłość, z perspektywą umiarkowanej poprawy w dalszej części roku. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału ubiegłego roku, polska wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% licząc rok do roku i był kreowany przez sprzedaż krajowa (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, głównie przedsiębiorstw (+9% r/r). Obniżył zaś skalę ożywienia był handel zagraniczny (-1,5%). W dalszej części roku 2015 można się spodziewać przynajmniej stałego tempa rosnącego handlu krajowego lub nawet małego przyspieszenia. Większa skala poprawy powinna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów w infrastrukturze w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020.
Handel zagraniczny: da się przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej prawdopodobnego ocieplenia koniunktury w Unii (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze wschodnimi sąsiadami nie poprawi się po znacznym osłabieniu w 2014 roku). W ostatnim czasie interesujące zdarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Pod wpływem utrzymującej się ujemnej inflacji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz pod wpływem licznych unijnych banków centralnych żądających obniżenia kosztu kredytu, Rada Polityki Pieniężnej niedawno obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie Rada zasugerowała, że kończy się niemal 3- letni cykl obniżek.
Uważamy, że realizacja tej deklaracji RPP wydaje się pewna, więc nie obawiamy się dalszych zmian kosztu kredytu co najmniej do końca roku.

Rynek akcji

Luty był przyzwoitym miesiącem dla inwestorów funduszy lokujących pieniądze na warszawskiej giełdzie. WIG podrożał wówczas o ponad dwa procent. We wzrostach swoje zasługi miały głównie średnie i mniejsze firmy, albowiem wskaźnik WIG 20 zyskał jedynie 1%, kiedy indeks sWIG80 niemalże o 6%. Czyli: nastąpiło odwrócenie trendów zeszłorocznych.. Perspektywy dla globalnych rynków zdają się poprawiać w tym roku. Obecny rok przyniesie najprawdopodobniej lekkie przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki (według informacji MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Jednocześnie w przeważającej części regionów (w tym u Nas) słusznie jest spodziewać się wzrostu skumulowanych zysków o których donoszą podmioty.

Wyceny nie należą w zasadzie do historycznie niskich, jednak wg nas nie są tak duże by się ich istotnie obawiać biorąc pod uwagę niski koszt pieniądza. Jednocześnie rekordowo nakręcone ceny inwestycji w dług w wiodących gospodarczo obszarach i wiążące się z tym małe szanse na znaczny zarobek w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania rynkiem akcji.
Patrząc lokalnie sądzimy, że rośnie możliwość na utrzymanie w nieodległej przyszłości przewagi mniejszych firm nad większymi przedsiębiorstwami. Wg Nas w segmencie małych firm łatwiej o szybszą poprawę wyników finansowych, a wyceny niejednokrotnie wydają się atrakcyjne. Ceną za wyższy potencjał wzrostowy jest tradycyjnie w tej sytuacji większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na zmiany trendu i kierunku w którym podąża kapitał (więcej o tym tutaj).